Східний дивізіон проекту Міжмор'я. Підбірка матеріалів

Бизнес Хабада. Днепропетровская община - попечительный совет

Украина под оккупацией секты Хабад (досье)

Олег Соскин: Черная метка Порошенка в действии. Апокалипсис в Харькове, Днепропетровске, Запорожье

Военное положение не увеличит количество самолетов и не добавит ума генералам

Эксперт назвал цель Путина в Украине: восстановление империи, остановиться он не может

"Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии (два раздела)

Продаю квартиру. Apartment for sale. Gonchara street 43V

Sesja Plenarna Niedokończona integracja a aspiracje krajów europejskich
6 сентября 2017

Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego, zainaugurował XXVII Forum Ekonomiczne. Skupił się na stwierdzeniu, że konferencje takie jak ta w Krynicy-Zdroju są kluczowe w czasach wielkiego zwątpienia w idee europejskie i mogą być odpowiedzią na trudne czasy.

Filip Thon, prezes Innogy w Polsce, powitał gości Forum. – Dlaczego ważne jest by spotykać się tu w Krynicy? Forum Ekonomiczne to unikatowa okazja do dyskusji, dla polityków, ludzi gospodarki i specjalistów – mówił Thon. – Energetyka, w której się specjalizuję, to również pomost dla gospodarki i debaty o niej są szczególnie ważne.

Sesję plenarną otworzyła moderator Manuela Kasper-Claridge, szef Działu Gospodarczego Deutsche Welle. Podkreśliła, że tematem sesji jest przyszłość integracji europejskiej szczególnie z perspektywy krajów aspirujących do członkostwa w UE.

Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Duda, prezydent RP. Podziękował pozostałym głowom państw za obecność w Krynicy.  – My Polacy jesteśmy obywatelami państwa, które przez lata aspirowało do bycia członkiem Unii Europejskiej. To zakończyło się sukcesem, a zdecydowana większość Polaków uważa to za ogromną wartość – oznajmił prezydent. Andrzej Duda omówił następnie szereg kryzysów nękających wspólnotę europejską, w tym finansowy, uchodźczy i ten związany z Brexitem. Prezydent stwierdził, że choć było dużo krytycznych momentów, obecnie Unia skutecznie działa na rzecz zażegnania istniejących problemów. – Naszym dążeniem, w Polsce, jest wyraźna poprawa jakości życia Polaków i osiągnięcie poziomu krajów Europy Zachodniej” dodał Duda. Za najważniejsze wyzwania dla państw integrujących się z Europą, których przedstawiciele byli obecni na sesji, prezydent uznał zacofanie cywilizacyjne związane z epoką komunizmu w Europie Wschodniej. – Unia powinna być dalej otwarta na nowych członków –podsumował Duda. – Prawdziwą porażką Unii będzie jej podział na wiele prędkości, co może zaowocować jej rozpadem – zauważył.

Gjorge Ivanov, prezydent Macedonii stwierdził, że „obszar Bałkanów przeżył wiele trudnych chwil, które oddaliły dla niego perspektywę europejską”. Podkreślił, że Macedonia jest w nieuprzywilejowanej pozycji ponieważ jej akcesja jest blokowana przez międzynarodowe ustalenia oraz politykę sąsiadów. – Jesteśmy wdzięczni Grupie Wyszehradzkiej za pomoc Macedonii w czasie kryzysu uchodźczego – zauważył Ivanov. Prezydent dodał, że Unia zawodzi takie kraje jak jego, zwłaszcza wtedy kiedy działa za wolno i opieszale. – Apelujemy by kraje europejskie, nie tylko te UE, trzymały się razem i razem w XXI wieku stawiały czoła wyzwaniom – kontynuował Ivanov. Zaproponował pomoc w pracy z muzułmańskimi imigrantami, jako przedstawiciel kraju, który współistniał z kulturą islamu przez wieki i rozumie potrzeby cywilizacyjne wyznawców tej religii.

– W moim kraju bardzo celebruje się każdy krok w kierunku integracji z UE, jak podpisanie umowy stowarzyszeniowej, czy liberalizacja wizowa  mówił Giorgi Margwelaszwili, prezydent Gruzji. Dodał, że dążenie jego państwa do członkostwa w UE wynika z historii i przynależności do europejskiego kręgu kulturowego. – Sukcesem Unii jest jej model zarządzania państwem, prawa podstawowe, wolność gospodarcza i bezpieczeństwo – podkreślił Margwelaszwili. Utrzymanie perspektywy europejskiej dla krajów sąsiadujących z UE uznał za klucz do dalszego sukcesu wspólnoty jak również jej najważniejsze wyzwanie. – Jestem przekonany, że Gruzja ostatecznie zostanie członkiem Unii Europejskiej – podsumował prezydent.

Uczestnicy sesji zgodzili się, że integracja musi być utrzymana w celu budowy silnej pozycji Europy i zapewnienia konkurencyjności jej gospodarki względem innych mocarstw na świecie. Ta integracja nie może jednak zostać podzielona na różne etapy, ponieważ ojcowie wspólnot europejskich widzieli UE jako związek równych państw.

Forum Ekonomiczne

В Харькове из-за масштабной аварии остались без воды почти 600 домов

В Росії можуть можуть посадити хлопця, який опублікував в соцмережі уривок із Незнайки на Місяці

Зведений загін націоналістів з Тернополя прибув боронити землю в Почаєві від Московського патріархату (фото)