Східний дивізіон проекту Міжмор'я. Підбірка матеріалів


Бизнес Хабада. Днепропетровская община - попечительный совет


Украина под оккупацией секты Хабад (досье)

 


Олег Соскин: Черная метка Порошенка в действии. Апокалипсис в Харькове, Днепропетровске, Запорожье


Военное положение не увеличит количество самолетов и не добавит ума генералам


Эксперт назвал цель Путина в Украине: восстановление империи, остановиться он не может

 

Результати роботи політичного компасу 2015-2017. Політичний портрет facebook аудиторії

"Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии (два раздела)

"Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии

 
Polityka. W służbie wartości czy interesów? – Beata Szydło i kard. Dziwisz w sesji plenarnej  
7 сентября 2017

Polityka zakłada rywalizację o władzę. Dlatego propaganda wyborcza jest jej immanentną częścią. I nic tego nie zmieni. Jednak można, i trzeba, dążyć do wyważenia tych dwóch wymiarów polityki – instrumentalnego i aksjologicznego. Pytanie, jak osiągnąć ten złoty środek – zastanawiali się paneliści.

Czym jest polityka – od tego pytania zaczęła dyskusję jej moderator Danuta Holecka z TVP. W odpowiedzi polska premier Beata Szydło przyznała, że polityka jest jej światem. Dodała, że wzorzec, do którego politycy powinni dążyć, to „czynienie dobra dla innych”.

Uczestniczący w dyskusji kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że mimo tego, iż jest pasterzem, to jego służba ma również przełożenie społeczne, dlatego może się znaleźć wśród uczestników sesji plenarnej. Przytoczył definicje polityki sformułowane przez socjologa i filozofa Maxa Webera i św. Jana Pawła II. Wszystkie cytowane słowa prowadziły do podsumowania, że polityka to umiejętność  – działanie w służbie rzeczy.

Wiktor Juszczenko, były prezydent Ukrainy rozpoczął od wyjaśnienia, czym jest polityka. Zacytował słowa Arystotelesa, które według niego najlepiej oddają jej sens – polityka związana jest z organizowaniem życia ludzi. Podkreślił znaczenie polityki demokratycznej – demokrację uznał za ustrój, który najlepiej rozwiązuje problemy społeczne. Wyraził nadzieję, że dyskusja pomoże określić stanowiska jej uczestników, a także przypomniał, że bycie obywatelem to obowiązek.

Z kolei Bruce Stokes, dyrektor ds. globalnych trendów ekonomicznych, Pew Research Center for The People & The Press, stwierdził, że polityka opowiada o wpływie na ludzkie życie i kreowaniu szczęścia. Opowiedział o odmiennym postrzeganiu demokracji oraz o różnorodnym precyzowaniu systemów politycznych. Skonkludował, że największym wyzwaniem polityki jest godzenie sprzeczności, różnych punktów widzenia.

Wiktor Juszczenko, odpowiadając na pytanie o populizm,  zastanowił się nad kwestią relacji wartości i interesów. Doszedł do wniosku, że jeśli będziemy kierować się tylko interesami, bardzo szybko zapomnimy o wartościach. Zaakcentował, że najistotniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, które daje perspektywę życia.

W podsumowaniu paneliści zwrócili uwagę na kluczowe elementy potrzebne do zachowania harmonii między polityką, interesami, a wartościami. Kardynał Dziwisz zaznaczył, że polityk powinien mieć zdolność rozpoznawania i porządkowania obiektywnych wartości. Premier Szydło podkreśliła wagę tradycyjnych zasad i chrześcijańskich ideałów w kształtowaniu strategii politycznej, a także istotę ustalenia wspólnego systemu wartości krajów europejskich. Bruce Stokes dodał, że politycy powinni stawiać sobie za główny cel utrzymanie stabilności społecznej w zmieniającym się i rozproszonym świecie. Zaś prezydent Juszczenko nadmienił, że wartości zawsze należy stawiać ponad interesami oraz dbać o trwałość ducha.

 
 
 

 
 

У Миколаєві госпіталізовано 54 людини із гепатитом А

На Закарпатье из-за кори объявили карантин – Москаль

Мужчина из автомата в центре Одессы ранил десяток людей и одного убил

В Україні без електрики 737 населених пунктів

На Закарпатті 43 дитини потрапили до лікарні через кір

В Киеве после нового года 54 человека заболели корью

В Харькове из-за масштабной аварии остались без воды почти 600 домов

 
 
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика